Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191611

     

SAĞLIKTA PERSONEL SAĞLIKSIZTorba kanunun 50. Maddesi üzerinde konuşma yapan Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru ülkemizdeki sağlıkla ilgili sorunları TBMM? de gündeme getirdi.
Konuşmada 13 yıldan beri sağlıkta çağ atladığı ifade edildiği, ancak durumun hiçte böyle olmadığı ifade edildi.
Hastalardan alınan katkı payları çok yüksektir. Artık dayanılamayacak hale gelmiş olup, 2022 sayılı kanunla fakir, dar gelirli, insanlardan tutunda, emekli insanlara kadar herkes katkı payını karşılayamıyor. Hastaneye gitmekten korkar hale geliyorlar.
Sağlık personeli AKP iktidarında devamlı özlük haklarında kaybediyor. Sağlık personeli geçinemiyor. Adaletsiz bir döner sermaye geliri var. Emekli olan sağlık personeli çok az para alıyor. Bundan dolayı da emekli olmak istemiyorlar. Özlük hakları konusunda şu ana kadar duyarsız olan AKP iktidarı ve Sağlık Bakanından bir ses bekleniyor.
Sağlık camiasının diğer bir sorunu da, personele yapılan şiddettir. Hekimden başlayan sonra, diğer personellere kadar ulaşan şiddetle karşı karşıyayız. Sağlıkta şiddet, artık çekilmez hale gelmiştir. Doktorundan, yardımcı sağlık personeline kadar bütün herkesin, motivasyonu, çalışma gücü kırılıyor. İnsanlar üzülüyor.
Bununla ilgili Başbakanlığın ve Hükümetin acil tedbirler alması gerekiyor. Çünkü sağlık personeli vefakâr, fedakâr şekilde çalışıyor. Onların moralini bozmaya kimsenin hakkı yoktur.
Hastanelerde başta yoğun bakım üniteleri, fizik tedavi merkezleri olmak üzere çok büyük eksiklikler vardır. Bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hastası olan insanlar çok zor durumda kalıyor, hastalarını yatıracak yer bulamıyorlar. Aylar sonrasına randevu günü veriliyor. Acil önlemler gerekiyor.
Ülkemizde koruyucu hekimlik konusunda da çok büyük sıkıntılar vardır. Ülkemizde tatlandırıcılardan yapılan çeşitli gıdalar, sağlığımızı çok kötü etkiliyor. Hazır gıdaların insan vücudunda ne yaptığını çok fazla bilmiyoruz. Bütün bunları araştıracak olan sağlık, gıda tarım Bakanlığı ise çok duyarsız şekilde, olup bitenleri seyrediyorlar. Hâlbuki yakın, orta ve uzun vadede bu gıdaların insan vücudunda neler yaptığı mutlaka araştırılmalı ve kamuoyuna bildirilmelidir.
İnsanın sağlığı en önemli zenginliğimizdir. Sağlıklı iken değerini bilmeliyiz. Bütün insanlarımıza sağlıklı günler diliyorum.
Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket