Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191611

     

DÜNYA TÜRKLÜĞÜ GENÇLERİN İDEALLERİ İLE YÜKSELECEKTİRTürkiye Cumhuriyeti Devleti yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar yapmak ve sorunlarına çözüm üretmek, soydaş ve akraba topluluklar ile sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirme amacıyla ?Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığını? kurmuştur.
Bu kuruluş yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra, ülkemize eğitim için gelen öğrencilerin eğitim sürelerinin başarılı şekilde devamı ve sonlandırılmasına kadar çalışmalar yapmaktadır.
1992 yılından itibaren büyük öğrenci projesi adı altında öğrenciler ülkemize gelmektedir. 167 ülkeden öğrenci ülkemizde okumaktadır.
90?lı yılların başında Sovyet Rusya?nın dağılması ile beraber beş Türk devleti bağımsızlık kazanmıştır. Bağımsızlığını kazanan Türk devletlerine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok önemli yardımlar yapmış ilişkilerinin geliştirilmesi için bir çok kurum ve kuruluş oluşturulmuştur. Yapılan projelerin birinin de büyük öğrenci projesi adı altında başta Türk dünyası ve değer ülkelerden ülkemize öğrencilerin getirilmesidir. Bu proje adı altında binlerce öğrenci ülkemize gelerek eğitim alıp. Ülkelerine dönmüşlerdir.
Ancak daha önce ülkemizde okuyan şu anda da eğitim alan öğrencilerin birçok sorunu ve beklentisi vardır. Sorunlar bu ana kadar çözülebilirdi. Ancak maalesef sorunlar da fazla mesafede alınamamıştır.
Bu konudaki bazı düşüncelerimiz şunlardır.
Yurtdışı Türkler Başkanlığı öğrencilerine yönelik olarak,
- Tanışma toplantıları yapılabilir. Kendi aralarında ve bizim çocuklarımızla tanıştırıla bilinir.
- Bizim misafirimiz olan çocuklara çeşitli imkânlar yaratıla bilinir.
- Koruyucu aileler oluşturup diyaloglar kurulabilir, Rehber aileler oluşturulabilir. Çocuklar ev ortamında, ailelerle beraber olurlar.
- Okulunu bitirip ülkesine dönen çocuklarla ilişkiler devam ettirilip oralarda iş bulması için yardımcı olunabilir. Ülkelerinde sivil toplum kuruluşları kurulması desteklenebilir.
- İki ülke arasında köprü vazifesi gördürülebilirler

Ülkemizde de bu çocuklara yardım ve ilgi için sivil toplum kuruluşları kurulabilir. Her şey devletten beklenmemelidir. Türk halkı kardeş çocuklara sahip çıkmalıdır.
Üniversitelerin uluslararası öğrenci ofislerini geliştirmeli ve tam zamanlı uluslararası öğrenci sayısını arttırmaları gereklidir,
Uluslararası öğrencilere yönelik sivil toplum kuruluşları ile beraber sosyal, kültürel faaliyetler mutlaka geliştirilmelidir. Spor, tiyatro, gezi, kutlama, kamp, turnuva gibi faaliyetler birlikte yapılmalıdır.
Türk Dünyası öğrencileri bizim geleceğimizdir. 300 milyonluk Türk dünyası gençlerinin emekleri, çalışmaları ile ayağa kalkacaktır. Yurt dışından gelen öğrencilerimizi sahipsiz bırakmayalım. Onları kendi çocuklarımız olarak görüp davranmalıyız.

Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket