Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191607

     

TOKİ İNSANLARI MAĞDUR EDİYORKuruluşundan itibaren ülkemizde yerleşim ve konut politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında en önemli kurum olan TOKİ, 1984 yılında 2985 sayılı Kanunla, Genel Bütçe dışında, özel fonu ile ve özerk yapısıyla Başbakanlığa bağlı, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ismi ile kurulmuş ve ana işlevleri; Emlak Bankasının bankacılık dışındaki faaliyetlerinin de TOKİ'ye devredilmesiyle İdarenin yetkileri ve çalışma alanları daha da artmıştır.

Başlangıçta Konut üretimi ile ilgili olarak çalışmalarını başarılı olarak sürdüren TOKİ, ilerleyen dönemlerde kuruluş amaçlarının dışına çıkarak konut dışında sosyal tesisler de inşaa etmeye başlaması ve tüm ülke sathına açılması nedeniyle denetim ve yönetim işlevlerinde zaafiyetler baş göstermiştir.

Kuruluş, hazine arazileri üzerinde arsa üretimi gerçekleştirdiği için, çok cüz-i miktarda arsa maliyeti yapmakta bunun karşılılığında yüksek maliyetle satışlar yapmaktadır.

TOKİ tarafından yapılan konutlarla ilgili olarak, inşaatların kalitesi, zamanında bitirilemediği, teslim edilen konutlarda hala büyük oranda eksiklikler bulunduğu tespit edilmektedir. Bazı TOKİ tarafından yapılan binalarında yıkılma, dökülmeler olmuştur. Giriş aidatlarının ve taksit ödemelerinin yüksek olması zaten ekonomik olarak zor durumda olan halkımızın bütçesini çok zorlamaktadır.

Hakedişlerini alamadıkları gerekçesiyle müteahhitlik yapan firmaların bazılarının battığı veya çok zor durumda oldukları kamuoyunda anlatılmaktadır.

Müteahhitlik firmalarının bazılarının batması ile beraber, iş yaptıkları firmalar da batmış, konut sektörüne malzeme sağlayan birçok esnaf mağdur olmuştur.

Tokat ili ve ilçelerinde TOKİ konutlar yapmıştır. Konutları yapan müteahhit Tokat ili dışındaki firmalardır. Müteahhitler taşeronlar dahil, inşaatta kullanılan bütün malzemeler Tokat dışından getirilmiştir. Halbuki Tokat esnafı inşaatlar başlayınca, kullanılacak malzemeleri biz karşılayacağız diye çok sevinmişlerdi. Ancak ekmek ve su hariç her şey Tokat dışından getirilmiştir. Çalışan işçisinden mühendisine kadar da bölge dışından gelmesi ilimize sadece konut kazandırmanın dışında hiçbir faydası olmamıştır.

Bu inşaatlar devletin sahip olduğu, konutları da yaptığına göre, inşaat yapılan bölgenin esnafı, işsiz insanları da buralardan neden faydalandırılmıyor. İhaleler, inşaat yapılan bölgelerdeki firmalardan, inşaat malzemeleri ve işçilik de yine aynı bölgeden karşılanır, diye bir madde neden konulmuyor.

Bu konu çok önemlidir. Çünkü Anadolu'nun birçok şehri gibi Tokat ilindeki sigara fabrikası ile beraber birçok işletme kapanmıştır. Şimdi de Özelleştirme kapsamındaki Turhal Şeker Fabrikası da satılmaktadır. İnsanlar satıştan dolayı burası da mı kapanacak korkusu yaşamaktadırlar. Ayrıca Tekel işçisi gibi bizde mi işsiz kalacağız diyorlar.

Bu gün Tekel işçileri 67 gündür eylem yapıyorlar. Çok zor şartlar altında bulunan bu insanların sesini neden duymuyorsunuz. Gerçi Ankara halkı ve Türkiye bu mağdurların yanında olduğunu gösterdi.

Bu insanların hakkını verelim. Yoksa daha birçok problem çıkacak ve ülkemizin huzuru kaybolacaktır. Zaman geçirilmemesi gereklidir.

Diğer bir konu da TOKİ müteahhitlerinden bazıları faaliyetlerini durdurmuş veya batmışlardır. Bunun neticesi ülkemizde mal varlığını kaybeden, ekmeğe muhtaç insanlar grubunu artırmıştır. Bu insanların problemleri dağları aşmıştır. Devlet olarak mağdur olan bu insanlara nasıl yardımcı olunacaktır. Batsınlar mı diyeceğiz? 18.02.2010

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket