Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191608

     

YAŞLILARIMIZA SAHİP ÇIKILMIYORMilliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, Torba Yasada görüşülen 66. madde ile 2025 sayılı kanunun 5. maddesinde değiştirilmek istenilen yaşlılık maaşıyla ilgili olarak yapmış olduğu konuşmada yaşlılarımıza gereken önemin verilmediğini, söyledi. Doğru, sözlerine şöyle devam etti.

"66. madde ile 2025 sayılı kanunla ödeme yapılan insanlardan, aylık bağlanmasına ilişkin kanunun 5. maddesi gereğince ödenen aylıklardan % 50 fazlasıyla alınır ibaresini kaldırıp, yıllık enflasyon oranına göre alınır yazılıyor. Bu da doğru değildir bu insanların zaten gelirleri yok nasıl ödeyecekler.

Yaşamlarının büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır.

Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak hem bizlerin hem de devletimizin öncelikli görevleri arasındadır.

Unutmamalıyız ki bir gün herkes yaşlanacaktır.

Büyük Atatürk ne demiştir "Bir milletin yaşlı vatandaşlarına karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur."

Bugün 65 yaş üstü muhtaç maaşı üç aylık 315 liradır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde üç aylık maaşlarını 750 lira yapmak istiyoruz.

AKP hükümetinde, ülkemizdeki ekonomik kriz toplumun tüm kesimlerini etkilediği gibi, bu ülkeye bir şekilde hizmet etmiş, emek vermiş, yaşlı insanlarımızı daha da fazla etkilemiştir.

Bugün AKP iktidarında ekmeğin fiyatı 600 kuruş, simit 500 kuruş olmuştur. Tüp gaz 60 lira civarındadır. Bu verilen paralarla, fakir, kimsesiz insanımız ekmek alamaz, çay içemez, simit yiyemez durumdadır. Üç ayda, 65 yaş üstü 315 Türk Lirası maaş alan vatandaşımız bu parayla ne yiyip ne içecektir. Bu insanlarımızı fazla üzmeyelim.

Kendilerine bakacak kimsesi olmayan bu insanların hayatlarını idame ettirmeleri için gerekli olan maddi güçleri ne yazık ki çok düşüktür. Bunlar ihtiyaçları olmasa zaten bu parayı almazlar. Hayatın gittikçe pahalılaşan durumu karşısında yaşlılarımızın aldıkları ücret kendilerine yetmemektedir. Çünkü aldıkları devlet yardımı elektrik, su ve ısınma giderlerini ancak karşılamaktadır.

Gerek 65 yaş üstü, gerekse özürlü vatandaşlarımızın gelirlerini yükselttiğimiz takdirde, diğer kuruluşlardan yani özel bakım evleri, özel hastanelerden alacakları hizmet çeşitliliği de artmış olacaktır. Çünkü Devlet kurumlarımız bu konuda sayısal olarak yetersiz kalmaktadır.

MHP iktidarında yoksullardan, yaşlı muhtaç insanlardan elektrik, doğalgaz, su ve telefon hizmetlerine özel tarife uygulanacak ve bedeli devlet tarafından karşılanacaktır.

MHP iktidarında, yaşlılıkta yaşam kalitesini düşüren hastalık ve bakıma muhtaçlık problemlerine yönelik çözümler getirilecek. Yaşlıların sağlık hizmetlerine kolay erişmesi sağlanacaktır.

Yaşlılara günlük yaşamını sürdürebilmesi için çağdaş standartlarda bakım ve yardım hizmetleri sunulacaktır.

Belli nüfusun üzerindeki yerleşim birimlerine yaşlı bakım evleri yapılması sağlanacaktır. Yalnız yaşayan yaşlılara günlük ihtiyaçlarını karşılanabilmesine yönelik destek hizmetleri yapılacaktır. Temizlik, günlük bakım, alışveriş gibi konularda destek verilecek bakıcı- refakatçi sistemi getirilecektir.

AKP Hükümeti 2002 seçimlerinde yoksullukla, mücadele edeceğini söylemişti. Ülkemizde bu iktidar zamanında Yoksulluk almış başını gitmektedir. İnsanların her gün perişanlığı artmaktadır.

AKP İktidarı, insanları fakirleştirmiş, günlük ihtiyaçları bile karşılayamaz hale getirmiştir.

Bugünlerde çeşitli kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Halkın esas gündemi yokluk, açlık, fakirlik ve karın doyurmadır. Bunlar göz önüne neden alınmıyor.

Zaten vatandaşlarımız büyük bir ekonomik sıkıntı içersindedirler. Bağlanmış bulunan aylık zaten 65 yaş ve üzerindeki muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere verilmektedir. Bu insanların doğru dürüst bir geliri yoktur. Mademki halkımızın rahat nefes alması sağlanmaya çalışılıyor. Öyleyse bu insanlardan bırakın paralarını geri almayı, yeni başka imkânlar sunulmalıdır," dedi. 04.02.2011

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket