Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191607

     

TORBA KANUN HALKIN DERDİNE DERMAN OLMUYORMilliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, "Torba Kanun" diye adlandırılan, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının, halkın sıkıntılarını giderecek yapıda olmadığını, vatandaşların daha kapsamlı bir şekilde, toplumun tüm kesimlerini içine alacak bir kanun çıkarılmasını beklediğini ifade etti. Dr. Doğru, kanunun 12. maddesi üzerinde, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
"Son yıllarda ülkemiz de ekonomik sorunlar bütün kesimleri etkilemiş olup, gelir dağılımı bozulmuştur. Ekonomi küçülmüş, işsizlik dağları aşmış ve yatırımlar yapılamaz duruma gelmiştir. Ekonomik kriz çok ağır bir şekilde insanları ve sektörleri yok etmektedir.

Yaşanan ekonomik problemler çiftçiyi, dar ve sabit gelirliyi, esnafı, sanatkârı, ticaret erbabını, sanayiciyi çok ağır vurmuş ve vurmaya da devam etmektedir.

Bunun sonucu olarak da kişiler kurumlara vergi borçlarını, prim borçlarını ödeyememişlerdir. Bunun üzerine faizlerde eklenince ödenemeyecek durumlar ortaya çıkmıştır.
Ancak insanlar borçlarımızı ödemeyeceğiz demiyor, ama ödeme gücü hiç yok. Takat yok.

Esnaflar ve işadamları işlerinin iyi gitmemesinden dolayı Bağ-kur ve SSK primlerini ödeyemiyorlar.

Yüksek vergiler, ödenmeyen vergilerin faizleri, sosyal güvenlik primleri, esnafların en büyük problemi olarak karşımıza geliyor.

Ayrıca esnaflar ve işadamları, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri, maaş ödemeleri, belediye vergileri olmak üzere saymakla bitmeyecek ödemelerle karşı karşıyalar. Bütün bu sıkıntılardan dolayı esnaflar, bütün borçlarını ödemek istiyorlar. Ancak AKP iktidarında takat kalmamış, bitme durumuna gelmişler ve nefesleri de kesilmiştir.

SSK ve Bağ-kur primlerine ödeme kolaylığı geliyor. Ancak, acaba bu borçlanma nasıl karşılanacak. İşler açılacak mı merakla bunu bekliyorlar. Köylü, çiftçi, memur, emekli, bütün insanlarımızın, yokluktan dolayı alım gücü düşünce, ticaret durmuş esnaf ve küçük işletmeler perişan olmuşlardır.

Faizlerin silinmesi, yeniden yapılandırmalar mutlaka çok önemlidir. Ancak bazı gerçekleri de görerek yeni kolaylıklar da getirilmelidir. Örneğin bütün borçlar taksitlendirilmeli ve taksitler de çok uzun vadeli olmalıdır.

Hipermarketlerin haksız rekabetleri, esnafları yok etmektedir. AKP iktidarında neredeyse borcu olmayan ve sicili bozulmayan esnaf hemen hemen yok gibidir.

Yaşlılık, emeklilik, malullük aylıkları çok düşüktür. İnsanlar mecburen çalışmak zorunda kalıyorlar.

Zorluklarla çalışan bu insanlardan Sosyal Güvenlik Destek Primleri alınması doğru değildir. İnsanlar geçinemedikleri için çalışmaya, çalışıyorlar. Yoksa niye emekliliği hak eden bir kişi geçim mücadelesi için çalışmaya devam etsin."

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket