Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191609

     

HALKIMIZIN SAĞLIĞI ÖNEMLİDİRMilliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, Halkımızın sağlığıyla ilgili ülke genelinde ve Tokat ilinde yapılanlar ve yapılması gerekenlerle ilgili Sağlık Bakanının cevaplaması istemiyle sözlü soru önergesi vermiştir.

Ülkemizde sezaryenle doğumda çok büyük artışların olduğunu, bunların anne ve çocuk sağlığında büyük tehditler oluşturduğunu, baz istasyonlarının halk sağlığı üzerindeki etkilerinin azaltılması, Tokat ili ve ülke genelinde Ambulans helikopter bulunmayan illerimizin bu hizmetlerden yararlanması hakkında, Tokat ili Zile ilçesinde ihtiyaca cevap verecek yeni bir hastanenin kurulması, Kırım Kongo Kanamalı Hastalığında yapılan çalışmaların ne aşamada olduğunu, meslek hastalıkları ile ilgili ne tür önlemler alındığı, halkımıza reklamı yapılan gıda takviyeli ürünlerin tanıtımının durdurulması ve yine ülkemizde önemli yer eden MS hastalarının tedavi ve rehabilitasyonu hakkında vermiş olduğu soru önergelerine Sağlık Bakanı Meclis Genel Kurulunda cevap verdi.
Sezaryenle doğumun son yıllarda bir kültür haline dönüştüğünü bununla ilgili çalışmalarının devam ettiğini, Baz istasyonları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Manyetik Alan Projesi diye bir proje yürütüyor. Bu projenin insan sağlığı açısından sonuçlarını biz de bekliyoruz. Bu sonuçları değerlendirerek gerekli görülürse yeni önlemlerin alınması için de ilgili kurulla görüşüleceğini, ambulans helikopter kullanımının bölgesel bazda gerçekleşebileceğini, Zile Devlet Hastanesinin 2011 yılında ihale edileceğini, MS hastalığı ile ilgili ayrı bir iyileştirme merkezinin bulunmadığını devlet ve üniversite hastanelerinde tedavilerinin sürdürüldüğünü, Tokat ilinde de bu yıl 7 adet meslek hastalığına yakalanmış vatandaşımızın tedavi edildiğini bildirdi.
Sağlık Bakanının vermiş olduğu cevaplardan sonra söz alan Dr. DOĞRU, sıkıntıların aşılmadığını belirttiği konuşmasında şunları söyledi.
"Aile hekimliği uygulamasına geçilince birçok belediye teşkilatında bulunan yerleşim yerlerindeki sağlık ocakları, sağlık evleri kapanmıştır. Örneğin Tokat ili Reşadiye'de Kuzbağı, Nebişeyh, Almus'ta Dikili, Niksar'da Serenli, Erbaa'da Koçak, Yeşilyurt'ta Çıkrık, Sulusaray'da Dutluca sağlık ocakları kapanmıştır. Bu da buralardaki insanları üzmekte, mağdur bırakmaktadır. En azından belediye teşkilatı bulunan yerlerdeki sağlık ocaklarının açık kalması noktasında bir, yönetmelikte değişiklik yapabilir misiniz?

İkincisi olarak, sağlık birimlerimizde -ülkemizin her tarafında olduğu gibi- şirket elemanları çalışıyor. Çalışanların, son zamanlarda, 4/C kapsamında olacağı şeklinde bazı söylentiler vardır. Bakanlığınızın böyle bir çalışması var mıdır?
Ülkemizde son yıllarda sezaryen sayısı çok artmıştır -biraz önce açıkladınız- neredeyse normal doğum unutulmaktadır. Bu konularda acil önlemler alınması gerekmektedir. Normal doğumun özendirilmesi konusunda da çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.
"MS"li dediğimiz multiple sklerozlu hastalar çok zor durumdadırlar. Kurmuş oldukları dernek vasıtasıyla haklarını arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Ankara Sıhhıye'de kök hücre nakline izin verilmesi ve tedavi olmak istedikleriyle ilgili eylemler yaptılar. Onların eylemlerini destekliyorum. Ne tür izin verilecekse verilmeli, hastalara yardımcı olunmalıdır."

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket