Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191605

     

TÜRK DÜNYASI SAHİPSİZ BIRAKILMIŞTIR1990’lı yıllarda bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri ile ilişkiler o günün hükümetleri tarafından en iyi şekilde yapılmaya çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devleti zor günler olmasına rağmen Eximbank kredileri açılmasından tutunda, Manas, Ahmet Yesevi üniversiteleri gibi çok büyük projeler de yapmıştır.
Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Devleti buralarda ilişkileri geliştirmek için TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi) Başkanlığı kurmuş birçok projede bu kurum tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca büyük öğrenci projesi adı altında binlerce öğrenci ülkemize getirilip, kalacak yer ve para verilerek okumaları sağlanmış, ülkelerine geri gönderilmiştir.
1999 – 2002 yıllarında, 57. Hükümette Türk Dünyası ile ilişkilerle ilgili bakanlık, MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde uhdesine geçmiştir. Bu dönemde TİKA’nın birçok faaliyeti desteklenmiştir. Bunların yanında yapılanları sıralayabiliriz.
-Kırgızistan’da Manas üniversitesinin daimi yeri tespit edilip, temeli atılmıştır. Atatürk’ün nutuk isimli eseri Kırgızca ve Rusça ’ya çevrilip dağıtılmıştır.
- Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ve Külliyeleri restore edilmiştir.
- Moğolistan’da Türk Anıtları Projesi ve uygulaması 3 yıl aralıksız ülkemizden uzmanlar gönderilerek kazı çalışmaları yapılmış, çıkan eserler, Ulanbatur’da müzede sergilenmiştir. Bilge Kaan karayolu açılmıştır.
- Türkmenistan’da Sultan Sencer Türbesi ve Külliyesi restorasyonu yapılmıştır.
- Kırım Türklerine konut edindirme projesi uygulanmış. 3000 civarında aileye ev ve arazi alınmış, teslim edilmiştir.
- Tacikistan’a su sıkıntısını gidermek için şehirlerine su kanalları projesi yapılmıştır.
- Moldova’da Gagavuz yeri içme suyu projesi,
- Makedonya’da Prizren’de Fatihin kırık camisi restora edilip, kamu oyunun hizmetine sunulmuştur.
- Azerbaycan’da Hacmaz bölgesinde numune tarım çiftlikleri kurulup, halka yaygın çiftçi eğitimleri verilmiş olup çok kapsamlı tarım laboratuvarları oluşturulmuştur.
- Kırgızistan’da numune Kobi
- Yatırımları desteklenmiş, halka örnek şekilde sunulmuştur.
- Türksoy ve Türkoloji projeleri desteklenmiş, yaygınlaştırılmıştır.
- Türk cumhuriyetlerinden binlerce uzman ve çeşitli devlet görevlileri ülkemize getirilmiş, devletin çalışma sistemi anlatılmıştır.

Yukarıda bir kısmını saydığımız projelerin hepsi de çok manalı ve kapsamlı etkili projelerdir.
2002 senesinden itibaren AKP iktidara tek başına gelmiştir. Bir partinin çok güçlü bir şekilde tek başına iktidarı çok önemlidir. Düşündüklerini kuruluş ve seçim beyannamelerindeki yazılanları uygulaya bilmek halka vermiş olduğu sözü yerine getirmek için çok büyük bir imkândır. Yani halkına ne vaat etmişse hepsini yapabilecek güç elindedir.

Durum böyle olunca ülkemizdeki şu andaki birçok yanlışlar, bölünme senaryoları katil Abdullah Öcalan ve Kandil teröristlerle görüşmeler, halkın umutsuzluğu, insanların dengelerinin bozulması değerlendirilince verilen yetkinin yerinde kullanılmadığı görülmektedir. İşte bütün bunların yanında Türk Dünyası ile de çok ciddi, verimli çalışmalar AKP iktidarında yapılmamıştır.

Ancak AKP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendi iktidarları dışında hiçbir şey yapılmadığını her şeyi biz yaptık diyerek ne kadar yanlış düşündüğü de net bir şekilde ortadadır. Türk dünyası ile ilişkilerde yapılanlar incelendiğinde her şeyin kağıt üzerinde kaldığı sözden ve laftan başka bir şeyin yapılmadığı görülecektir.

Ancak Başbakan her konuşmasında Türklük aklına gelince bir çok şey yaptığını da ifade etmektedir. Son Trabzon ve kendi grup toplantılarında bir çok konuyu yanıltarak anlatmıştır.

Türkmenistan’da sultan Sencer türbesinin ve Makedonya’da Atatürk’ün babasının evinin kendilerinin restore ettiğini söylemiştir. Bunların tamamı kendisine verilen yanlış bilgilerdir. Her iki restorasyonda Dr. Devlet Bahçelinin talimatıyla Türk Dünyasından sorumlu Bakanlık tarafından yaptırılmıştır. Kendisi dışındaki diğer görevliler Makedonya’da Prizen’de fatihin kırık cami restorasyonunun bile 57. Hükümete ait olmasına rağmen biz yaptık demişlerdir.

TİKA kuruluşu Türk dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesi için kurulmuş olmasına rağmen maalesef AKP iktidarında adı değiştirilip Ajans haline getirilmiş Afrika ve Ortadoğu’ya kaynaklar aktarılmıştır. TİKA’nın Filistin’de, Afganistan’da, Angola’da, Somali’de olmasından kimse rahatsızlık duymaz. Ancak Kerkük’te, Musul’da, Telafer’de, Urumçi’de, Bahçesaray’da, Lazkiye’de, Taşkent’te, Almata’da, Bişkek’te, Üsküp’te, Ulanbatur’da, Selanik’te olması ve tam faaliyet yapması gerekir.

Ancak kaynakların neredeyse tamamı Türk dünyasının dışında kullanılınca, insanlar haliyle çok farklı düşünceler içerisinde oluyorlar. Türk kelimesinden mi rahatsızlık duyuluyor da, Türk dünyasına yardımlar kısıtlı tutuluyor.

Ancak bunlar doğru değildir. Ülkemiz ile Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan’la ilişkilerde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bazen neredeyse diplomatik ilişkiler bile kopma noktasına gelmektedir. Örneğin Özbekistan’la kesilen ilişkiler bir türlü tekrar başlayamamıştır. Özbekistan Türklerin ata yurdudur. Oradan vaz geçtik demek hakkımız olmadığına göre mutlaka bir yolu bulunup bir şeyler yapılması gerekmez mi?

İşte bunların değerlendirilmesi yapılınca AKP iktidarında Türk Dünyası ile ilişkilerde çok başarısızlıklar vardır. 12 yıl çok önemli bir süredir. Birçok konuda olduğu gibi Türk Dünyasındaki ilişkilerde çok büyük yanlışlar ve başarısızlıkların faturasını bu millet bir gün mutlaka soracaktır.
Ne Mutlu Türküm Diyene.

Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket