Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191609

     

DERSANELER KAPATILMAMALISon zamanlarda ülkemizde AKP iktidarı bütün sorunları çözmüş gibi şimdide dershanelere kafayı takmıştır. On iki yıldan beri ülkemizi tek başına idare eden AKP hiçbir sorunu maalesef çözememiş ancak çeşitli propaganda teknikleriyle, çözdüm görüntüsü vermiştir. On iki yıldan beri M.E.B.’da başta öğretmenler olmak üzere herkes şikayetçidir.Aynı partinin yönettiği hükümette, her bakan değişikliğinde; yeni yönetmelikler yayınlanarak MEB’ lığı yap-boz tahtası haline getirilmiştir. Kitaplarında, Türk tarihinin birçok bölümleri çıkartılmış yerine anlamsız şeyler konulmuştur. Okullarda andımız söylemleri kaldırılmış Türk’ün neyi varsa sanki unutturulmaya çalışılmıştır. Öğretmenler, öğrenciler, veliler dahil herkes MEB’le sorunludur, şikayetçidir. M.E.B’lığının başarısızlıkları dershanelermiş gibi değerlendirilerek bütün suç onların üzerine yüklenmek istenmektedir.Bunu kabul etmiyoruz.
Oysa dershaneler bir ihtiyaçtan doğmuştur. Zaten dershaneler. Anadolu’nun her tarafında fakir ve fukaranın çocukları gitmektedir. Eğitim sisteminde dershanelere ihtiyaç yoksa zaten para kazanamadığından kendiliğinden kapanır. Bu sistemde ihtiyaç olduğu içindir ki dershaneler varlığımı sürdürüyorlar. İhtiyaç olmadığı halde para vererek çocuklarını dershanelere gönderenler ya deli, ya da paralarını çöpe atmak isteyen insanlar değildir. Yapılan bir araştırmada sınava giren 1,5 milyon öğrenci arasından rastgele seçilen 120 bin öğrenciden 53 bin 240 (%44,37) kişi dershaneye katıldığını belirtmiştir. Ayrıca gelir düzeyi 750TL ve altında olan ailelerin çocukları dershanelere katılan öğrencilerin yaklaşık olarak %85’ini oluşturmaktadır. Dolayısıyla özel dershanelerin özellikle orta ve düşük gelir düzeyine sahip ailelerin çocuklarına hizmet sunduğu söylenebilir. Ayrıca bu araştırmada öğrenciler ve velilerin çoğunluğu okullara kıyasla dershanelerde daha iyi eğitim verildiğini, daha iyi öğrendiklerini belirtmişlerdir.
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz eğitim sistemi değiştirilmeden dershanelerin kapatılması büyük problemler çıkarır. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamamış olan ülkemizde eğitim büyük darbe yiyebilir. Bunu sonuçları ağır olacağını öngörerek, dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz. Ayrıca dershanelerde çalışan binlerce öğretmen ve öğrencilerin psikolojilerini bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Çocuklarımızı ve öğrencilerimizi mağdur etmeyelim. Bu duygularla 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket