Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191608

     

VATANDAŞLAR AÇLIĞA MAHKÛM EDİLİYORMilliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru’nun Engelliler ve 65 Yaş üstü maaşların iyileştirilmesine yönelik vermiş olduğu kanun teklifinin gündeme alınması için yapmış olduğu konuşma metni.
VATANDAŞLAR AÇLIĞA MAHKÛM EDİLİYOR

2022 Sayılı Kanunla Engelli vatandaşlarımız ve yaşlı, kimsesiz sosyal güvencesi olmayan insanlara maaş bağlanmaktadır. Yani sosyal devlet anlayışı yerine getirilmektedir.
Bu kanunla verilen, ihtiyaçlı insanların maaşlarına bakılınca %40-69 arasında engellilere aylık 251,1 lira, 3 aylık 753 lira verilmektedir.
%70 ve üstü engellilere ise aylık 376,7 üç aylık 1130 lira verilmektedir.
65 yaş üstü yaşlı ve muhtaç insanlara da aylık 125,8 lira, üç aylık 377,4 lira verilmektedir.
İhtiyacı olan bu insanlara verilen bu miktar paralar çok yetersizdir. AKP iktidarında memur, emekli, işçi, esnaf, engelli bütün vatandaşlarımız mağdur olmuş alım güçleri düşmüş, borçlanmışlar sonucunda da hükümete ve dünyaya küsmüşlerdir.
Mayıs ayında Kamu-Sen’in araştırmasına göre tek kişinin yoksulluk sınırı 1.787 lira, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.583 liradır. Açlık sınırına baktığımızda ise 1.025 lira olduğu görülmektedir.
Ayrıca yapılan araştırmalarda 4 kişilik bir ailenin, sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi, sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2013 verilerine göre günlük 27 lira 21 kuruş olduğu belirtilmektedir. Sonuçta yapılan araştırmalarda 2013 yılı baz alındığında, yılın ilk 6 ayından itibaren açlık ve yoksulluk sınırının her ay bir öncekine göre daha da fazla artış gösterdiği tespit edilmektedir.
Hal böyle olunca AKP iktidarında bütün sosyal kesimler ya batmakta, ya da batmaya doğru gitmektedir.
Sonuçlar ortada olduğuna göre bizde AKP yetkililerine hükümete soruyoruz. Engelli ve 65 yaş üzeri muhtaç insanlara verilen minik maaşlarla nasıl geçinecekler, insan içine çıkacaklardır. Maaş olarak verilen paralar açlık sınırının çok çok altındadır.
Sosyal devlet fakirine fukarasına ihtiyaçlı olanına sahip çıkar, gereken yardımı yapar dendiğine göre, bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz.
BU İNSANLAR NE YAPACAKLAR NASIL YAŞAYACAKLAR
İşte bundan dolayı, MHP’nin seçim beyannamesinde yer alan engelli ve 65 yaş üzeri ihtiyaçlı insanlara en az asgari ücret kadar maaş bağlanması kanun teklifimizde bulunmaktadır.
Kanun teklifimiz bu insanların ihtiyaçları göz önüne alınarak, insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamaları için hesaplanmış ve huzurunuza getirilmiştir.
Komisyonlarda maalesef kanun teklifimiz görüşülmediği için iç tüzüğün 37 maddesine göre meclisin gündemine alınması için size sunuyoruz.
Biz TBMM’nin genel kurulunun kanun teklifimizi gündeme almasını, çok yakın bir zamanda da kanunlaştırılmasını bekliyoruz.
Hükümet ve AKP yetkilileri fakirin ve fukaranın yanındayız edebiyatı yapmıyorsanız, bu teklifimize bütün milletvekillerinin evet oyu vereceğini ümit ediyoruz.
Takdir yüce meclisindir diyor, saygılarımı sunuyorum.

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket