Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191605

     

BAHAR GELİYOR ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR2013 senesi tarım mevsimine geldiğimiz bu günlerde, çiftçi kara kara düşünüyor. Mazotu, gübreyi nasıl alacağım, borçları ödeyemezsem kanallara su verilecek mi, suyu keserlerse ürünüm tarlada kalır mı diye tereddütte kalmaktadırlar. Geçen yıldan yaşadıkları çiftçiyi tedirgin hale getirmektedir. İcralar çiftçiye gelmeye başlamış, tarla, bahçe ve evler elden çıkmıştır. Her 4 çiftçi den 1’inin tarlası elinden alınmış, bankalara geçmiştir.
2012 yılında Çiftçiler Kazova bölgesi olarak domates dâhil bütün ürünlerden zarar ettiklerini açıklamışlardı. Çiftçiler almış oldukları ilaçların, gübrenin, tohumluğun parasını ödeyemediklerini, bu nedenle tefecinin eline düştüklerini, Hükümetin çiftçileri unuttuğunu, Ankara’dan her şeyin güllük gülistanlık görüldüğünü söyleyen çiftçiler, her şeyin gelip yerinden görülmesi gerektiğin dile getirmişlerdi.
Tarım sektörüne hak ettiği önem verilmemektedir. Ülkemiz de tarım sektörünün asıl sorunu bu sektöre yeterli kaynağın ayrılmamasıdır. İhmal edilen tarım sektörünün sorunları nedeniyle, ülkemiz samanı dahi ithal eder hale gelmiştir.
AKP iktidarına kadar yıllarca köylümüzün ne ekeceğine kendisinin karar vermesini sağlanmaktaydı. Ne Amerika ne de Avrupa Birliği köylümüze emir verememişti. Amerika haşhaş ekme dediğinde, buna köylümüz kendisi karar verir demiştik. Şimdi bakıyoruz ki hükümet, Avrupa Birliği istedi diye Karadeniz de fındık ağaçlarını, Ege de zeytin ağaçlarını söktürüyor. Çiftçiyi perişan ettiler. Domates, fasulye, karpuz tarlalarda kalıyor. Çiftçinin gelecek sene tohum, gübre ve mazot alabilecek parası yok. Çiftçiyi uluslararası bankalara borçlandırarak tarım topraklarımızı ipotek yöntemiyle dış güçlere teslim edilmiştir.
Çiftçimizin ürün ekiminden önce desteklenmeli, çiftçinin tohumunu, ilacını ve mazotunu satın alabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Ürününü ise hak ettiği değere satabilmesi için kooperatifleri desteklenmelidir. Girdi maliyetlerinin hala tırmanışta olmasına rağmen, çiftçinin alın teri olan ürün fiyatlarının beklendiği gibi olmaması çiftçimizi iflasın eşiğine getirmiştir.
Tarımlar uğraşan vatandaşlarımızın %70’inden fazlası aldıkları kredileri ödeyemediğinden bankalar tarafından takip altındalar. Tarım da gerekli tedbirleri almaz, çiftçilerimizin sorunlarını acil çözmezsek, et ürünlerindeki gibi tarım ürünlerimizi de ithal eder duruma geliriz. Çiftçi reel manada desteklenmeyi ve sahip çıkılmayı bekliyor.

Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvikili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket