Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191608

     

TÜRK MİLLETİ NEVRUZDA COŞMALIDIR21 Mart Türk dünyasının bayramıdır. Bu yıl nevruz bayramını büyük bir coşku ile kutlamalıyız. Nevruz bir kültür değerimiz, hoşgörü ve sevginin gür aktığı coşkulu, milli ve manevi nehrimizdir. Bu nehirde bin yıllık kardeşliğimiz akmaktadır.

Nevruz, tarihi ve kültür kökleri itibariyle, toplum hayatımızın, müşterek sevinç ve paylaşımının bir işareti olarak, yüzyıllardır. Avrasya coğrafyasında yaşaya gelmiş Türk Milletinin önemli bayramıdır.

Anadolu’da yaşadığımız soysa-kültürel değişim nedeniyle kültürel değerimizi ihmal ettiğimiz bir dönemde, daha yakından tanıdığımız Türk Dünyasında, Nevruzun nasıl bir heyecana, kaynaşmaya, mutluluğa dönüştüğünü görerek, bu kutlu güne yeniden sarılmamız ve anlamına nüfus etmemiz hepimiz için sevindirici olmuştur.

20. asrın sonlarında bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetlerinden Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Azerbaycan ayrıca Rusya Federasyonu bünyesinde Tataristan’da 21 Mart Ergenekon Nevruz Bayramını Milli Bayram olarak ilan etmiştir.

Türk kültür coğrafyasında birlik, dirlik, ümit ve kardeşliği sembolize eden Nevruz bayramının, bu anlamını, son yıllarda ihanetleriyle yozlaştırmak isteyen mihraklara aziz milletimiz izin vermemiş, ne mutlu ki, bu tarihi güne yeniden ve daha büyük bir heyecan ile sahip çıkmasını bilmiştir.

Nevruz, büyük Türk milletinin hürriyet ruhunun kabararak taştığı, dar bir coğrafyadan çıkarak kıt’aları yönetmeye talip olduğu kutlu Ergenekon ateşidir. Bu ateşin hiç sönmeden sonsuza kadar sürdürülmesi en büyük hedefimizdir.

Nevruz, yalnızca yeni bir mevsim döngüsünün, bolluk ve bereketin başlangıcı değil, Türk milleti için geleceği yeniden yorumlamanın; atalet, yılgınlık, korku ve umutsuzluğun geride bırakılarak maddi ve manevi diriliş, doğruluş ve atılımın müjdesidir.

Nevruz bu anlayışla kutlanmalı, onun ruhuna aykırı bir şekilde, gerginlik ve huzursuzluk aracı haline getirilmesine fırsat verilmemelidir.

Ülkemizde “Sultan Nevruz” adıyla kutlanarak günümüze ulaşan bu bayram coşkusu, birleştirici ve kaynaştırıcı özelliğini bir kez daha göstermiş, özellikle son yılların yakınlaşması sonucu, Orta Asya Türk toplulukları ile ilişkilerimizin geliştirilmesinde ve sevinçlerimizin paylaşılmasında çok önemli bir rol oynamıştır.

Örf ve adetlerimize yılların bize kazandırdığı güzelliklerimize sahip çıkmalıyız. Kardeşliğe huzura ve sevgiye dünden daha fazla ihtiyaç vardır. Geçmişte olduğu gibi bugün de kardeşliğimizi bitirmeye, kader birliğimizi, ülke birliğimizi parçalamaya, yok etmeye çalışan dâhili ve harici düşmanlarımız vardır. Nevruzu bahane ederek PKK Örgütü militanları toplumda gerginlik yaratmaya huzuru bozmaya çalışmakta, ülkemizi kaosa sürüklemek için ellerinden geleni yaparak sözde bayram kutlamaları yapmaya çalışıyorlar. Unutulmamalı ki Türk Milletinin birlik ve dirliğini yok etmeye çalışanlara geçmişte olduğu gibi gelecekte de izin verilmeyecektir.

Birlik ve beraberliğimizin daim olması, dünya üzerinde söz sahibi ve lider bir Türkiye dileğiyle bütün Türk Dünyasının Nevruz Bayramını kutlarım.


Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket