Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191608

     

BİNLERCE ENGELLİ VATANDAŞIMIZ İŞ BEKLİYORMaddi ve fizik zorluklarla okuyup iş bekleyen binlerce özürlü vatandaşımızın çaresizliği devam ederken engelli vatandaşlarımız için ayrılan kadroların yarısı boş beklemektedir.
Engelli vatandaşlarımızın istihdamı hakkında sormuş olduğum soruya cevaben ilgili Bakanlıktan aldığım cevap Devlet Personel Bakanlığına on-line olarak intikal ettirilen bilgiler çerçevesinde “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Özürlü Personel İstihdamı ve Özürlülere Tahsisli Kadro Kontenjanlarının Karşılaştırılmalı Durum Cetveline göre Aralık 2012 tarihi itibariyle Başbakanlıkta engelli memur çalıştırma yükümlülüğü kapsamında kabul edilen dolu memur kadro sayısı toplam (1371), toplam dolu memur kadrosunun %3’ü oranında engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısı ise (41) olup, istihdam edilen memur sayısı (62)dir.
Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsamında kabul edilen dolu memur kadro sayısı toplamı 1.812.003 adettir. Bu çerçevede, engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısı 54.584 bu kadroların 27.314 adedi dolu ve 27.270 adedi halen boş bulunmaktadır.
Genel nüfusun %10’u işsiz olan ülkemizde engelli vatandaşlarımızın işsizlik oranı %50-60 ları bulmaktadır. Tahsis edilen kadroların yarısının neden boş tutulduğuna anlam vermek zor.
İşsizliğin arttığı günümüzde mutlaka bu kadrolar doldurulmalıdır. Ancak AKP İktidarı sözcüleri ve yetkilileri engelli kadrolarını dolduracağız, atama yapıyoruz diyorlar.
Ancak bunlar hep sözde kalıyor. Açık olan kadrolar nerelerde ise tespit edilip birkaç ay içinde ataması yapılabilir. Engelli vatandaşlarımızın beklentisi de budur. Verilen sözler, vaatler gerçekleşmelidir.

Dr. Reşat Doğru
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket