Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191609

     

RÜZGÂR ENERJİ GÜLLERİ ÇEVREYE ZARAR VERİYORMUElektrik enerjisi üretimi ülkemizin ana sorunlarından biridir. Elektrik tüketimi son 10 yılda 2 kat arttığını düşünürsek, üretim kaynaklarını ve üretim yöntemlerinin önemi daha iyi anlaşılır. Ülkemizde bugün elektrik enerjisinin üretiminde, doğal gaz en büyük payı almaktadır. Ancak ülkemizde güneş, rüzgâr, akarsu kullanılarak da elektrik üretilebilmektedir. Ama nükleer enerjiye geçilememesi çok düşündürücüdür. Geç kalınmıştır.
Bugün tüm dünyada enerji kaynaklarının kullanımının artırması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Çünkü yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtların aksine, doğal hayat için herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Ayrıca maliyet açısından da çok elverişlidir.
Bunlardan rüzgâr enerjisi üretimi ve kullanımı tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Petrolün pahalılığı, yanında bitme aşamasına gelmesi de yeni yeni alternatif arayışlarını ortaya koymuştur. Ülkemizin önümüzdeki 20 yıllık dönemde tüketim merkezlerinden gelen talepleri karşılayabilmesi için, mevcut elektrik enerjisi üretim kapasitesinin %100 oranında arttırması gerekmektedir.
Ancak bunlar yapılırken de amaç sadece elektrik üretimi olmamalıdır. İnsan sağlığı ve çevrede her şeyin üzerinde tutulmalıdır. İşte bundan dolayı da rüzgar enerjisi ile ilgili bazı sorunları dile getirmek istiyoruz.
%100 Doğa dostu diye lanse edilen temiz enerji kaynakları pek de anlatıldığı gibi ekolojik değildir. Rüzgâr santralleri yerleşik alanlar dışına kuruluyor. Temiz doğaya kurulan bu enerji santralleri, etrafında ki bütün canlıları etkilemekte ve göçe zorlamaktadır. Göç edilen alandaki ekolojik denge bozulmaktadır. Özellikle rüzgâr enerji gülleri kuşlar için büyük tehlikedir. Her gün binlerce kuşun ölümüne, yaralanmasına sebep olmaktadır. Kuşlar başta olmak üzere bütün canlılar Tarımda kullanılan ilaç ve kimyevi gübre yanında, şimdi de, böyle bir sorunla karşı karşıyalar. Yani doğal denge her gün daha fazla bozuluyor.
Ayrıca hava akımlarının doğal dolaşımı bozması nedeniyle iklim değişikliğine de sebep olmaktadır. Bir rüzgâr santralı, bir ünitelik Nükleer güç santraline göre 3000 misli daha az enerji üretir. Ancak rüzgâr santrallerinde çok sayıda kuleye ihtiyaç vardır. Birçok beton binalar yapılmaktadır. Bu durumda görüntü kirliliği yapmaktadır.
• Türbinlerin sesli çalışması yakın çevrede yaşayan insanlar için rahatsız edicidir. Bu nedenle yerleşim merkezlerinden, hassas vahşi yaşam merkezlerinden, uzakta kurulmalıdır.
• Radyo ve TV antenlerinde parazitlenme yapmaktadır. (2-3 km ile sınırlıdır) bunlardan dolayı İngiltere’de ve birçok Avrupa ülkesinde büyük rüzgâr türbinleri yarattığı çevre sorunları nedeniyle milli park alanlarının sınırları içine ve çok yakınına kurulması yasaklanmıştır.

Çevreye duyarlı, insan sağlığını ön plana alan projeler değerlidir.

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket