Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191604

     

BONZAİ = ÖLÜMÜlkemizin ve dünyanın önünde ki en önemli sorunların başında madde bağımlılığı, yani sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gelmektedir.
Madde bağımlılığında ülkemiz genç nüfusu ile en fazla etkilenen ülkelerin başındadır. Bağımlılık başta büyükşehirlerde olmak üzere ülkemizin her yerine korkutucu boyutlarda yayılmaktadır. Şayet süratle çeşitli önlemler alınmaz ise korkarım ki çok geç kalmış olacağız.
Toplumun yapısını bozan, insanların amaçlarını, umutlarını, beklentilerini yok eden bu maddeleri en çok gençler kullanıyor. Konu incelenince 15-25 yaş arasında yoğunluk olduğunu görüyoruz. Ancak uyuşturucu kullanımı 11 yaşa kadar düştüğü gibi, 65 yaşa kadar da çıkabildiği araştırmalarda ortaya konmuştur.
Ancak hiçbir anne baba çocuğunun esrar içerken, damarına eroin enjekte ederken, ya da extazy tableti kullanmasını hayal edemez. Ancak araştırmalarda görülmüştür ki gençlerin uyuşturucu kullanmaya başladıkları ile ailenin haberdar olması arasında uzun bir süre olduğudur. Yani çocuk bağımlılığa doğru giderken, hatta bağımlı olmuşken aile haberdar olur.
Akıl ve beynin en büyük düşmanı olan uyuşturucular, insanın uyum gücünü, zarara ve iflasa uğratarak onu ailesinden, çevresinden ve toplumdan kopararak yalnızlığa, bunalıma ve ardından hayvani bir hayata mahkûm etmektedir.
BONZAİ = ÖLÜM
Ülkemizde uyuşturucu kullanımında son zamanlarda BONZAİ isimli bir madde gündeme gelmeye başlamıştır. Bonzai bağımlılıkta çok büyük bir salgın hastalık olarak toplumun gündemine girmiştir. Dünyada da kullanımı hızla artmaktadır.
Bu çok tehlikeli bir uyuşturucu türü olup, tek seferde ölüm riski olan maddelerdendir. Kullanıldığında terleme, ağız kuruluğu, halüsinasyon, şuur kaybetme ve ölümle karşılaşılabiliyor.
Bonzai, gençlerin ve çocukların etrafında ölüm tehlikesi gibi kol geziyor. Bonzai?yi esrar, eroin kullananların hepsi kullanıyor. Ayrıca çok ucuz olması, kolay ulaşımı sağlıyor.
Sentetik uyuşturucu olan bonzaiyi kullanan sayısı hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber son aylarda üç yüzden fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.
İnsan sağlığı ve hayatı her şeyin üzerinde olmalı Devlette vatandaşlarına sahip çıkmalıdır. Bundan dolayı da Sağlık Bakanlığı, başkanlığında kurulan UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE ÜST KURULUNU çok önemsiyoruz.
Ancak illerde uyuşturucu ile mücadele için Vali Muavinleri başkanlığında kurullar vardır. Bu kurullar önemli çalışmalar yapmışlardır. Ancak bir Bakanın başkanlığında yedi bakanlıktan oluşan kurul önemlidir. Kurul oluşturulması, kanun çıkarılması tabii ki çok önemlidir. Ancak önemli olan kanunun sahibi olunması, mesafe alınmasıdır. Maalesef uyuşturucu ile mücadelede başarılı olunduğu da söylenemez.
Acilen gençler ve ergenler için ?Yaşam Becerileri Eğitimi? programı yapılmalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı ESPAD projesini desteklemelidir.
Madde bağımlılığı ile mücadelede bütün tarafları kapsayan ve sorumluluğu alan Başbakanlığa bağlı bir başkanlık kurulmalıdır.
Madde Bağımlılığı suçları ile ilgili İhtisas Mahkemeleri oluşturulmalıdır.
23. Dönem de uyuşturucu kullanımı ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuş ve çok önemli çalışmalar yapmıştır. Ancak sonuçlarla ilgili çalışmalar maalesef yapılmadı. Sadece ceza artırımı ile ilgili kanun düzenlemesi yapıldı. Diğer öneriler dikkate alınmadı. Bu konuda yetkilileri bir türlü ikna edemedik.
Ancak sorun karşımıza çok ağır şekilde tekrar çıktı. Uyuşturucu ile mücadele üst kurulu görevini en iyi şekilde yapmalıdır. Ancak TBMM?de tekrar bu konu ile ilgili araştırma komisyonları kurulmalı, en ince detayına kadar incelenmelidir. Geçiştirilecek, ertelenebilecek bir konu ile karşı karşıya değiliz. Parklarda, bahçelerde, okul önlerinde başta bonzai olmak üzere her türlü uyuşturucu satın alınabiliyor, kullanılabiliyor. Ölümlerde oluyorsa, zamanın ne kadar önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.
Sonuçta bağımlıyı, yaşayan bir ölü durumuna getiren kendisi ve çevresi dışında ülke ekonomisine, sosyal yaşamına, toplumsal hayata zarar veren çok önemli toplumsal sorunla karşı karşıyayız.
Sorumluluk hepimizindir. Bu konuda basın ve medyaya büyük görevler düşmektedir. Pembe diziler ve filmler yayınlanmadan önce denetimden geçirilmelidir. Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımının zararları ile ilgili, spotlar halkın genelinin izlediği saatlerde olmalıdır. Uyuşturucu ve madde kullanımı, yazılı ve görsel medyanın sürekli gündem maddelerinden birisi haline getirilmelidir.
Çocuklarına ve ailelerine sahip çıkmayan hiçbir millet ve devlet ayakta kalmamıştır. Suç olmadan, bağımlılık olmadan koruyucu önlemler alınmalıdır.
Sağlıklı nesillere ancak gençlerin bu tehlikeli durumu görmesi, aile ve toplumun ortak mücadelesi ile ulaşabiliriz. Uyuşturucu kullanmayan, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlığı bulunmayan sağlıklı bir nesil temenni ediyoruz.

Dr. Reşat DOĞRU
Milliyetçi Hareket Partisi
Tokat Milletvekili

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket