Ziyaretçi Defteri
Videolar
Gündem
 
LinkedIn / Twitter
Fotoğraf Galerisi
Tokat Resimleri
Ziyaretçi Sayısı

191610

     

BALLICA MAĞRASI

              Ballıca Mağarası ilimize 36 km, Pazar ilçemize ise 6 km uzaklıkta olup Tokat'ın batısında yer alan Akdağ'ın Yeşilırmak'a bakan kuzey yamacındadır. Mağaraya Pazar ilçesinden geçilip İndere vadisinin yamaçlarından kıvrılarak ulaşılır. Mağara, yeşilin her tonuyla bezenmiş Kazova ya hakim bir noktadadır.

       Türkiye'nin en güzel mağaraları arasında yer alan Ballıcanın yan kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 680 metredir. 200 ile 500 milyon yıl öncesine ait Permo-Trlyas mermerleri içinde yan yatay ve yan dikey olarak birbirine bağlı beş kat ve sekiz büyük salondan meydana gelmiştir. Bu salonlar; Sütunlar salonu, Mantarlı salon, Fosiller salonu, Yarasalar salonu, Büyük damlataşlar, Çöküntü salonlu, Havuzlu salon ve Yeni salon olarak adlandırılmıştır. Mağara uzanımına ve iç şekillerine göre iki farklı bölüme ayrılmaktadır. Girişten hemen sonra gelen havuzlu salonun açıldığı kuzey doğu-güney batı yönlü galeriler mağaranın ilk bölümünü oluştururlar. Burada eski çağlardan beri yaşandığına dair kalıntılar bulunmaktadır. Bu galeri, büyük damlataşlar salonu, fosil salonu ve yarasalar salonu olarak üç salonun birleşmesinden meydana gelir. Girişe göre en yüksek noktası +19 metre, en derin noktasında -75 metrede bulunan ve 94 metrelik bir düzeyde oluşan mağara, en üst Pliyosen'den (2 milyon yıl önce) beri gelişimini devam ettirmektedir.

       Tokat göller itibarıyle de zengin bir ilimizdir. Başlıca göllerimiz Zinav Gölü, Güllüköyü Gölü, Kaz Gölü ve Almus Baraj Gölü'dür. bunlardan başka Gökçeyol ve Akdelen Göletleri gibi çok sayıda sulama amaçlı göletler de vardır. 

         İçindedeki damlataş birikimleri ve birbirinin üzerinde bulunan katlarına göre, çok dönemli gelişim özelliği gösteren Ballıca Mağarasında sarı, kırmızı ve beyazın her tonu ile mavi ve yeşilin harmanlandığı sarkıt, dikit, sütun, bayrak ve perde damlataşları, mağara gülü ve iğneleri, içi su ile dolu damlataş havuzları, soğan ve fil ayağı sarkıtlar, mantar dikitler... büyük bir Damlataş Ormanı oluştururlar. Her santimetre karesinde büyüleyici bir güzelliğin saklı olduğu mağaranın en karakteristik şeklini soğan sarkıtlar meydana getirir. Türkiye'de hiç bir mağarada bulunmayan ve cevizden futbol topuna kadar farklı büyüklüğe sahip bu şekillerin gelişimlerini gözle görmek mümkündür.  Boyları yer yer 60 metre, genişlikleri 40 metre, tavan yükseklikleri 20 metreyi bulan salonlara sahip Ballıca Mağarasının insanları dinlendiren bir havası vardır. Yaz ve kış bu havanın sıcaklığı derinliğe bağlı olarak günlük mutlak nemi ise %55-900 arasında değişir. Polen ve tozlardan arınan bol oksijenli mağara havzası, solunum yolu rahatsızlıkları olan hastaları büyük ölçüde rahatlatmaktadır.

 

ZİNAV GÖLÜ:

Reşadiye ilçemizin 12km dışındaki suyu tatlı bir göldür. 1.5 km2 yüzeyindedir. Gölde boşalan sular Kelkit Irmağı'na dökülmektedir. Ortalama derinliği 10 - 15 metre olup Orman Bakanlığı'nın orman içi dinlenme tesisleri kapsamında koruma altındadır. Gölden kızılkanat adıyla bilinen çok lezzetli bir balı türü bulunmaktadır.

 

 

ALMUS BARAJ GÖLÜ:

İl dahilinde Yeşilırmak Havzası'nda, ırmağın Almus ilçesinin 3.5 km kuzeydoğusunda Omala Ovası!na girdiği yerde dolgu şeklinde yapılmıştır. Yüksekliği 95 metre, tepe uzunluğu 350 metre, tepe genişliği ise 12 metrekaredir. Baraj gölü 950000 m3 hacimlidir. Baraj etrafının ormanlarla ve birçok baraj koyuna sahip olması nedeni ile ilerde kıyılarına yapılacak plaj tesisleri iel turistik bir sayfiye yeri olmaya adaydır.

 

 

KAZ GÖLÜ:

Pazar - Zile karayolu üzerinde Üzümören Mevkii'ndedir. 7000 dönüm alana sahip ve tamamına yakın sazlarla kaplı olan bu gölde birçok türde yaban kuşları barınmaktadır. Bu gölü kuş cenneti haline dönüştürme projesi sürdürülmektedir.

 

 

Topçam Yaylası

Tokat il merkezine 15. Km. ve 1600 metre yükseklikteki Topçam yaylası temiz havası ve gür ormanları ile olağanüstü bir güzelliğe sahiptir.Yazın yayla evlerinde kalan insanların sıcak konukseverliği misafirleri memnun etmektedir.

 

Selemen Yaylası

Tarih, Kültür ve doğal zenginliğin bir arada en üst seviyeye ulaştığı yayladır. 1514 yılında çaldıran seferine çıkan Yavuz Sultan Selim ordusu ile bu yaylada konaklamış ve Cuma namazını bu yaylada kılmıştır. O günden günümüze kadar ilkbahardan itibaren ilk kar düşene kadar her Cuma günü Selemen'de yayla pazarı kurulmaktadır. Kurulan pazarda hala mübadele usulü alışverişin yapılıyor olması yörenin kültürel zenginliğini gösterir. 

 

Batmantaş Yaylası

İl merkezine 28 Km uzaklıkta ve 1850 Metre yükseklikteki Batmantaş yaylası sık ve gür çam ormanları tertemiz yayla havası ve buz gibi suları ile yayla turizminde hizmet etmeyi beklemektedir.

 

Akbelen Yaylası

Tokat il merkezine 29 Km. uzaklıktadır. Çevrenin en yüksek yaylasıdır (1740 metre). Çim kayağına uygun geniş kırsal alanı, çam ve kayın ağaçlarından oluşan muhteşem manzaralı ormanlarla çevrilidir. 

  

Dumanlı Yaylası

İl merkezine 70 Km. uzaklıkta ve 2578 Metre yükseklikteki Dumanlı yaylasında rengarenk yayla çiçeklerinin büyüleyici görüntüsü insanın yaşam sevincini bir kat daha artırmaktadır. Dumanlı yaylası zinciri çevresinde başta Çatak yaylası olmak üzere 40 dan fazla yayla bulunmaktadır. 

 

Çamiçi Yaylası

Tokat'ın Karadeniz'e açılan dağları üzerinde bulunan Çamiçi Yaylası yazın insanlara konaklama hizmetide vermektedir. Her yıl Niksar Belediyesince Çamiçi Yayla Şenlikleri burada düzenlenmektedir. Çamiçi Yaylasında Turizm Bakanlığından yatırım belgeli tesis yanında nitelikli apart konaklama yerleri ve lokantalar yaz kış hizmet sunmaktadır.

 

 

     
Seçim Beyannamesi
 
 
Anket